Problem starzejącej się Europy

Problem starzejącej się Europy

W dzisiejszych czasach starzenie się społeczeństw jest już faktem. Kraje Europy Zachodniej osiągnęły ujemny lub zerowy przerost naturalny, co oznacza w praktyce, że ludzie żyją coraz dłużej, natomiast liczba urodzeń maleje z roku na rok. Coraz mniej młodych rodzin decyduje się na dziecko, rzadkością są także rodziny posiadające więcej niż jedno czy dwoje dzieci.

Dzięki zaawansowaniu techniki i ciągłemu rozwojowi badań i medycyny ludzie mogą żyć dłużej. Choroby, na które jeszcze kilka dekad temu ludzie umierali, teraz są wyleczalne. Ten trend do wydłużania się życia prowadzi do dużego wzrostu zapotrzebowania na opiekę nad osobami starszymi. Usługi opiekuńcze świadczy coraz więcej firm i nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała się odwrócić.

Na zachodzie Europy, na przykład w Niemczech, profesjonalne domy starości i zakłady opieki są standardem. Niestety, starzejąca się Europa coraz częściej spotyka się z problemami wieku późnego takim jak niedołęstwo, demencja czy inne przykre choroby.Możliwość komentowania jest wyłączona.

sitemap